WARTO PRZECZYTAĆ-
poleca pani Anna Bolik- Kun
"Przeminęło z wiatrem" Margaret Mitchell

Margaret Mumerlyn Mitchel Marsh (1900- 1949)- amerykańska pisarka. Rozpoczęła pisanie powieści w 1926 roku, gdy z powodu wypadku oraz artretyzmu dłuższy czas przywiązana była do łóżka. Jej mąż, John Marsh, kupił dla niej używaną podróżna maszyne do pisania marki Remington, na której to w przeciągu 10 lat ukończyła tę obejmującą 1000 stron powieść. Powieść ukazała się 30 VI 1936 roku. Historia w niej opowiedziana to burzliwe losy bogatej córki plantatora bawełny Scarlett O'Hary w czasie wojny secesyjnej. W roku ukazania się powieści autorka sprzedała prawo do sfilmowania powieści producentowi Dawidowi O. Selznickowi za 50 tys. dolarów. Film pod tym samym tytułem z 1939 roku z Vivien Leigh i Clarkiem Gable w rolach głównych stał się jednym z najbardziej popularnych filmów wszechczasów.


<
"Wołanie dalekich wzgórz", "Sierżant konnej policji", "Tropy wiodą przez prerię" Wiesław Wernic

Wiesław Wernic (1906- 1986)- polski pisarz i publicysta. Autor książek przygodowych dla młodzieży. Nazywany "polskim Karolem Mayem" z uwagi na tematykę utworów. Narratorem jego powieści jest doktor Jan, alter ego autora. Drugim bohaterem jest jego przyjaciel- traper Karol Gordon. Książki opisują ich przygody podczas letnich podróży w dzikie rejony Stanów Zjednoczonych, Kanady i Meksyku.
Juliusz Gabriel Verne (1828- 1905)- francuski pisarz, nazywany "dziadkiem science- fiction". Napisał wiele powieści podróżniczych i fantastyczno- naukowych oraz historycznych, geograficznych, kryminalnych. Autor sztuk teatralnych i wierszy.

Powrót na początek strony